ثبت سایت در موتورهای جستجو

نوشته شده در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۶

ثبت سایت در موتورهای جستجو

وقتی سایت خود را راه اندازی کردید و آماده ی به اشتراک گذاری آن با دنیا شدید، در قدم بعدی باید آن را در موتورهای جستجو ثبت کنید. بهترین موتورهای جستجویی که در ایران کاربرد دارند، گوگل و Bing می باشند. گوگل دارای مجموعه‌ی عظیمی از کامپیوترها برای دنبال کردن میلیاردها صفحه‌ی وب می باشد. این دنبال‌کننده‌ها، Googlebot یا Spider نامیده می‌شوند. Googlebot با استفاده از یک الگوریتم به دنبال صفحات جدید، به روزرسانی‌ها در صفحات موجود و لینک‌های خراب می‌گردد. در اینجا اهمیت نقشه‌ی سایت پررنگ‌تر میشود چون اگر صفحات جدید در نقشه‌ی سایت شما باشند، گوگل بات آن‌ها را می‌تواند پیدا کند. پس از اینکه کار دنبال کردن گوگل بات تمام شد، تمام نتایج به دست آمده از جمله تمامی سایت‌های جدید و محتواهای به روز شده در فهرست گوگل وارد می‌شوند. اگر سایت شما توسط سایتی که قبلا ثبت شده، لینک داده شود یا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود، دنبال کننده‌‎های گوگل می توانند سایت شما را پیدا کنند و آن را وارد لیست خود کنند ولی اگر این کار انجام نشود گوگل بات راهی برای پیدا کردن سایت شما ندارد و به صورت دستی خودتان باید آن را ثبت کنید. در این جا چگونگی ثبت سایت در موتورهای جستجوگر گوگل و بینگ را به تفکیک در زیر توضیح داده ایم.

 

آموزش ثبت سایت در موتور جستجوگر گوگل:

ابتدا حسابی در گوگل ساخته و سپس به آدرس https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url رفته و آدرس سایت خود را مانند عکس نشان داده شده در زیر، در بخش url وارد کرده و im not robot را کلیک کنید. در نهایت برروی Submit Request کلیک کنید. پس از انجام این اعمال، پیغامی مبنی بر این که عملیات را درست انجام داده‌اید، نمایش داده خواهد شد. درغیر این صورت دوباره این مراحل را طی کنید.

ثبت سایت در گوگل

آموزش ثبت سایت در موتور جستجوگر Bing:

برای این کار به صفحه‌ی https://www.bing.com/toolbox/submit-site-url بروید و در قسمت Type the URL of your homepage آدرس سایت خود و کد نمایش داده شده را همانند تصویر زیر وارد کرده و دکمهی SUBMIT را بزنید. پس از مدت زمان کوتاهی وب سایت شما توسط ربات های بینگ ایندکس می شود.

ثبت سایت در بینگ

لازم به ذکر می باشد، برای اینکه بفهمید سایت یا محتوای جدید شما در گوگل ثبت شده است یا نه، آدرس سایت یا محتوای جدید خود را در گوگل جستجو کنید اگر با عبارت search did not match any results روبه رو شدید، یعنی سایت یا محتوای شما هنوز وارد لیست گوگل نشده است.

پس از اینکه سایتتان ثبت شد، حالا باید به فکر افزایش بازدید و در نتیجه بالا بردن رتبه‌ی سایت خود در موتورهای جستجو باشید. تکنیک‌هایی برای این کار وجود دارد که ردیابی، رتبه بندی و درک محتوای وب سایت شما را برای موتورهای جستجو آسان تر میکند. برای اینکه نحوه ی استفاده از این تکنیک ها را یاد بگیرید مقاله‌ی «سئو چیست/ آموزش سئوی داخلی سایت» را مطالعه کنید.

مطالب مرتبط

درباره ی این موضوع بیشتر بخوانید: