ثبت سایت در موتورهای جستجو

نوشته شده در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۶

ثبت سایت در موتورهای جستجو

وقتی سایت خود را راه‌اندازی کردید و آماده‌ی به اشتراک‌گذاری آن با دنیا شدید، در قدم بعدی باید آن را در موتورهای جستجو ثبت کنید. بهترین موتورهای جستجویی که در ایران کاربرد دارند، گوگل و Bing می‌باشند. گوگل دارای مجموعه‌ی عظیمی از کامپیوترها برای دنبال کردن میلیاردها صفحه‌ی وب می‌باشد. این دنبال‌کننده‌ها، Googlebot یا Spider نامیده می‌شوند. Googlebot با است

فاده از یک الگوریتم به دنبال صفحات جدید، به روزرسانی‌ها در صفحات موجود و لینک‌های خراب می‌گردد. در اینجا اهمیت نقشه‌ی سایت پررنگ‌تر می‌شود چون اگر صفحات جدید در نقشه‌ی سایت شما باشند، گوگل‌بات آن‌ها را می‌تواند پیدا کند. پس از اینکه کار دنبال کردن گوگل‌بات تمام شد، تمام نتایج به دست آمده از جمله تمامی سایت‌های جدید و محتواهای به روز شده در فهرست گوگل وارد می‌شوند. اگر سایت شما توسط سایتی که قبلا ثبت شده، لینک داده شود یا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود، دنبال کنن

ده‌های گوگل می‌توانند سایت شما را پیدا کنند و آن را وارد لیست خود کنند ولی اگر این کار انجام نشود گوگل‌بات راهی برای پیدا کردن سایت شما ندارد و به صورت دستی خودتان باید آن را ثبت کنید. در این جا چگونگی ثبت سایت در موتورهای جستجوگر گوگل و بینگ را به تفکیک در زیر توضیح داده‌ایم.

 

چگونگی ثبت سایت در موتور جستجوگر گوگل:

ابتدا حسابی در گوگل ساخته و سپس به آدرس https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url رفته و آدرس سایت خود را مانند عکس نشان داده شده در زیر، در بخش url وارد کرده و im not robot را کلیک کنید. در نهایت برروی submit request کلیک کنید. پس از انجام این اعمال، پیغامی مبنی براین که عملیات را درست انجام داده‌اید، نمایش داده خواهد شد. درغیر این صورت دوباره این مراحل را طی کنید.

ثبت سایت در گوگل

چگونگی ثبت سایت در موتور جستجوگر Bing:

برای این کار به صفحه‌ی https://www.bing.com/toolbox/submit-site-url بروید و در قسمت Type the URL of your homepage آدرس سایت خود و کد نمایش داده شده را همانند تصویر زیر وارد کرده و دکمه‌ی SUBMIT را بزنید. پس از مدت زمان کوتاهی وب سایت شما توسط ربات‌های بینگ ایندکس می‌شود.

ثبت سایت در بینگ

لازم به ذکر می‌باشد، برای اینکه بفهمید سایت یا محتوای جدید شما در گوگل ثبت شده است یا نه، آدرس سایت یا محتوای جدید خود را در گوگل جستجو کنید اگر با عبارت search did not match any results روبه رو شدید، یعنی سایت یا محتوای شما هنوز وارد لیست گوگل نشده است.